بازگشت به لیست

اخبار و رویدادها

از کرونا نترسیم بلکه بهداشت را جدی بگیریم

تاریخ : 24 فوریه 2020

بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ ( COVID-۱۹) ،بیماری ویروسی است که دستگاه تنفس را نشانه می‌گیرد. معضلی که حدودا یک ماه نیم است، چین را با چالشی بزرگ روبه‌رو کرده . اکنون بعد از انتشار اخباری مبنی بر مرگ چند ایرانی و بستری شدن افراد مشکوک در اثر ابتلا به این بیماری و انتشارش در ایران ، مردم  را بسیار نگران کرده است.

درست همانطور که تعداد افراد و کشورهایی که قربانی این ویروس جدید شده‌اند، گسترش یافته، نظریه ها و ادعاهای بی اساس در مورد آن نیز رواج دارد. ادعاهایی مانند “روغن اورگانو در برابر کروناویروس مؤثر است، “توصیه هایی برای جلوگیری از عفونت با مصرف ویتامین C و یا اجتناب از غذاهای تند” و  “جلوگیری از نوشیدنی های سرد، شیرخشک یا بستنی که هیچ ارتباط قطعی با کروناویروس ۲۰۱۹   ندارد. این روزها کوچک و بزرگ از توصیه‌های طب سنتی و خوردن گرمی و آخرین اظهارنظرهای پرفسور سمیعی در کانال‌های تلگرامی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس مرگبار کرونا صحبت می‌کنند،…..

اما آنچه در مورد این ویروس مهم است، اینکه بدانیم:کروناویروس معمولاً بین حیوانات و افراد و از شخصی به فرد دیگر منتقل می‌شود. اعتقاد بر این است که منبع ویروس ۲۰۱۹ حیوانات بوده‌اند، اما هنوز منبع دقیقی مشخص نشده است. این ویروس معمولاً از طریق تماس مستقیم با غشای مخاط توسط قطرات عفونی مانند تنفس از شخصی که به آن مبتلا شده منتقل می شود.گوشی‌ تلفن همراه و دستگیره پله‌های خانه‌ و اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی از مراکز عمده آلودگی هستند.

با وجودیکه اخبار امروز حاکی است که چندین بیمار در ایران بهبود یافته اند(تهران و گیلان) فعلا هیچ درمان یا دارویی قطعی برای این بیماری وجود ندارد. مصرف آنتی بیوتیک نیز کمک نمی‌کند، زیرا عامل بیماری  باکتریایی نیست. در حال حاضر هیچ واکسنی هم برای جلوگیری از بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ ( COVID-۱۹) وجود ندارد و بهترین راه پیشگیری از بیماری، پیشگیری و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این ویروس است

تجربه بیماری‌های مرس و سارس که از خانواده کرونا هستند، نشان می‌دهد که افراد از طریق غذا به ویروس آلوده نمی‌شوند؛ کرونا ویروس‌ها برای رشد در بدن به یک میزبان (حیوان یا انسان) احتیاج دارند و نمی‌توانند در مواد غذایی رشد کنند و انتظار می‌رود پخت و پز دقیق ویروس را از بین ببرد. 

درمان کرونا ویروس در ووهان بسیار شبیه آنفلوانزا بود؛ به بیماران توصیه می‌شد، استراحت کرده و مایعات زیادی بنوشند. البته در موارد شدید، افرادی که در تنفس مشکل دارند ممکن است نیاز به پشتیبانی اکسیژن داشته باشند. تاکنون افراد مسن نسبت به جوانان زیر ۱۵ سال حساسیت بیشتری نسبت به این بیماری داشته اند و بیشتر موارد کشنده در بین سالمندان و بیماران با شرایط خاص بوده است.
سیستم ایمنی فرد در مبارزه با این ویروس نقش بسیار حیاتی دارد و شاید یکی از راه های مقابله با این ویروس بالابردن سیستم ایمنی بدن از طریق خوراکی هایی که این نقش را می توانند ایفا کنند، باشد. بر اساس آمار مرگ و میر این بیماری در دنیا، اکثر قربانیان افراد بالای ۶۰ سال و دارای مشکلات و بیماری بوده اند، این به این معنی است  که افراد ی  که  سیستم ایمنی قوی تری دارند در برابر این بیماری ایمن تر هستند.
خوردن سیر یا روغن کنجد چیزهای زیادی برای درمان کرونا ندارد
درست است که سیر حاوی ترکیبات ارگانو سولفور است که ممکن است به سالم نگه داشتن قلب، سر و روده کمک کند  و حتی ممکن است در جلوگیری یا مبارزه با سرطان نقش داشته باشد. سازمان جهانی بهداشت گفته است که سیر “ممکن است برخی داروهای ضد میکروبی” داشته باشد، اما دلیلی بر این باور نیست که ممکن است کرونا ویروس را درهم بشکند و روغن کنجد (که به صورت موضعی استفاده یا مصرف می شود) نیز ویروس را از بین نمی برد. همچنین بحث هایی مطرح است که نوعی جلبک های دریایی سرخ ممکن است ویروس های خاصی را غیرفعال کنند، مانند آنهایی که باعث ایجاد زخم سرماخوردگی (تبخال) می شوند، در درمان موثر باشند، اما همین مورد در خصوص کروناویروس نشان داده نشده است. سازمان بهداشت جهانی معتقد است که مصرف جلبک ها درمانی برای کروناویروس جدید نیست. حدود ۴۰۰۰ گونه از این جلبک ها وجود دارد که برخی از آنها ممکن است علیه برخی از عفونت های ویروسی کار کنند اما در برابر دیگر ویروس ها مفید نباشد.

سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی آمریکا در گزارشی توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از این بیماری را ارائه کرده که به شرح زیر اعلام شده است:

از تماس نزدیک با افراد مریض خودداری کنید.
از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید.
وقتی بیمار هستید در خانه بمانید.
در هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را یک دستمال بپوشانید، سپس آن را درون سطل زباله بیاندازید.
با استفاده از اسپری الکل، اشیاء و سطوحی را که اغلب لمس می کنید، تمیز و ضد عفونی کنید. از وسایل ضد عفونی کننده بر روی اشیاء مانند تلفن، رایانه، وسایل آشپزخانه و دستگیره درب استفاده کنید.
رعایت فاصله حداقل یک متر با فرد بیماری که سرفه می کند، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری مؤثر است.
استفاده از ماسک به هیچ وجه برای عموم مردم توصیه نمی‌شود و تنها افرادی که سرماخوردگی یا عفونت تنفسی دارند، و یا افرادی که مشغول مراقبت از فرد متلا هستند، بهتر است برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران از ماسک استفاده کنند.
در صورت استفاده از ماسک باید ماسک با استاندارد n۹۵  استفاده شود و به صورت منظم تعویض شود.
مصرف ویتامین C، میوه و سبزی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و گرچه درمانی برای بیماری نیست، عاملی در تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می شود.
دستان خود را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید، مخصوصاً قبل از غذا خوردن، بعد از سرفه یا عطسه و تماس با هر شی در مکان های عمومی، شستن دست ها ضروری است.
افراد مسن و با بیماری های خاص باید بیشتر مراقب باشند.


هنگام بازدید از بازارهای حیوانات زنده، اقدامات بهداشت عمومی را انجام دهید. از شستن منظم دست با صابون و آب آشامیدنی پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خودداری و از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات در بازار (به عنوان مثال، گربه و سگ ولگرد، جوندگان، پرندگان، خفاش ها) به شدت جلوگیری کنید. از تماس با زباله‌های حیوانی یا مایعات موجود در خاک خودداری کنید. از مصرف محصولات حیوانی خام خودداری کنید.
در حالی که اخبار مربوط به ویروس جدید و کشنده در سراسر جهان دست به دست می‌شود، اما مهم است که بدانید که خطرناکتر از کرونا، آنفلوآنزایی است که در امریکا شیوع یافت  براساس گزارش CDC، منجر به صدها هزار بستری در بیمارستان و مرگ و میر شده است و

البته متخصصین طب سنتی مهم‌ترین مواد غذایی مؤثر در پیشگیری ازبیماریهای ویروسی را چنین معرفی می کنند  عدس، زرشک، به، سیب، هویج، شلغم، عسل و عناب وسیر و پیاز پخته .همچنین مصرف دمنوش‌های گل‌گاوزبان، مرزنجوش، بابونه و پرسیاوشان . مصرف سیاه‌دانه همراه با عسل یا استفاده از روغن آن در داخل بینی نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

آنچه از شواهد پیداست، تا یافتن درمانی مشخص برای کروناویروس تنها کاری که می‌توان کرد، رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از بیماری و بالابردن سیستم ایمنی بدن است.

 

سالم و کامروا باشید

گالری تصاویر مرتبط

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...