جهت تعیین وقت مشاوره و ارزیابی روان شناسی یا توانبخشی توسط دکتر ربوبی با مراکز ما در نقاط مختلف تهران تماس بگیرید.
میدان ونک (گاندی) :۳۴ ۸۵۰ ۸۶۰ پل سیدخندان(ستاری):۲۶۷۰۲۷۸۵ سعادت آباد(شانزدهم): ۲۲۳۷۱۲۰۸ پونک(سردارجنگل) :۴۴۴۱۲۲۱۸
بازگشت به لیست

اخبار و رویدادها

تشخیص زودهنگام اتیسم با آزمایش بزاق

تاریخ : 16 نوامبر 2018

محققان دانشکده پزشکی پنسیلوانیا راهکار جدیدی را برای تشخیص زودهنگام اوتیسم و اختلالات وابسته به آن در کودکان با استفاده از بزاق ابداع کردند.

به گزارش مدیکال ساینس، در این تحقیقات که امکان استفاده از یک روش غیرتهاجمی برای تشخیص اوتیسم و اختلالات وابسته به آن را فراهم می کند، ۳۲ فاکتور RNA (ریبونوکلئیک اسید) در بزاق شناسایی شد که امکان تشخیص بیماری اوتیسم در کودکان را در اختیار می گذارد.

در این تحقیقات RNA انسان و باکتری موجود در بزاق ۴۵۰ کودک ۶ تا ۱۸ ساله مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

محققان برای اندازه گیری RNA در بزاق ۳۷۲ کودک از روش های پیشرفته دنباله سازی و الگوریتم های آموزش ماشین استفاده کردند. اندازه گیری RNA در بزاق ۸۴ کودک دیگر از این روش ها استفاده نشد.

بدین ترتیب محققان توانستند در نمونه RNA مربوط به ۲۳۸ کودک مبتلا به اوتیسم و اختلالات وابسته، ۲۱۸ نفر را که دچار تاخیر در رشد طبیعی هستند، شناسایی کنند. به گفته محققان دقت این شیوه در شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم و اختلالات وابسته به آن ۸۵ درصد است.

مجموعه وسیعی از تحقیقات جدید نشان می دهد که اوتیسم در اثر تعامل ژن های یک کودک با محیط ایجاد می شود. در این تحقیقات فاکتورهای کنترل کننده این تعامل بین ژن ها و محیط و به ویژه میکروبیوم، مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، به اعتقاد محققان با استفاده از این فاکتورها می توان یک آزمون غیرتهاجمی و مبتنی بر نشانگرهای زیستی را به منظور تشخیص اوتیسم توسعه داد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Frontiers in Genetics منتشر شده اkly

  • خدمات درمانی، توانمندسازی عصبی شناختی، توانبخشی عصبی
  • کانال تلگرام موسسه کاردرمانی رشد به مدیریت دکتر ربوبی
  • مقالات عمومی و تخصصی، آموزش، آشنایی با درمان، تشخیص و ...